2010. április 25-én Kispestre érkezett dr. Salih Kenan Sahin, Isztambul-Pendik polgármestere, tanácsadói és pendiki képviselők. A látogatás során 2010. április 27-én a Kispesti Polgármesteri Hivatalban véglegesítették a megállapodás tartalmát. A török fél kérésére a testvérvárosi szerződés aláírására Isztambulban került sor, 2010. május 28-án.
Kulturális, gazdasági és oktatási kapcsolatok terén, európai uniós pályázatoknál és ifjúsági csereprogramokban is együtt tud működni Kispest Pendikkel. A közös uniós pályázatokon való részvétel nagyon fontos a török félnek is, hiszen Törökország még nem tagja az európai közösségnek. A csereüdültetéseknek pedig minden bizonnyal nagyon örülhetnek a kispesti gyerekek is, hiszen Pendik tengerparti város, polgármesterük most tervezi homokos strand kialakítását a sziklás partszakaszon.
A színes kulturális élet a mindkét ország jellemzője, a kapcsolatok erősítése hozzájárulhat a kulturális paletta bővítéséhez is. Pendik Isztambul 39 városrészéből a 4. legnépesebb, 600 ezer ember lakik a kerületben. Itt található a török nagyváros egyik repülőtere, forgalmas kikötője van, jó az út- és vasúthálózata. Jelentős az építő- és szolgáltatóipara, és nemzetközi vásárnak is otthont ad. Gazdasági potenciálja jelentős Isztambul életében.
A magyar delegáció (Gajda Péter polgármester, Vinczek György alpolgármester, Mihály András önkormányzati képviselő, Nagy Péter humánszolgáltatási igazgató, Szilágyi István, a testvérvárosi kapcsolatok referense és Nagy Endre kommunikációs vezető) megismerkedett az ottani hivatal működésével, a közigazgatás rendszerével, az oktatási intézményekkel. A vendéglátók bemutatták a küldöttségnek, hogyan működik a török kerületben a szociális gondoskodás hálója. Bemutatták az adománygyűjtések menetét, amely nagyon fontos számukra a térségben nem ritka természeti csapások miatt. A küldöttség tagjai megnézhették azokat a műhelyeket, ahol a Törökországban népszerű szakmákra, művészi tevékenységekre oktatják a tanfolyamokra jelentkezőket. Tanulhatnak szőnyegszövést, üvegfestést, fotózást, vagy szabadon fordítva „vizifestést” amikor egy erre alkalmas anyaggal a víz felszínére rajzolnak, és a papírt a vízbe mártva kerül arra a motívum. Ennek elsajátítása például két évbe is beletelik.
Mindkét kerület vezetése reméli, hogy az előkészítések és megállapodás aláírása után mielőbb elkezdődhetnek, és folyamatosan alakulhatnak a kétoldalú programok és pályázatok. Ebben az is nagy segítség lehet, hogy a török kerület Kispest bolgár testvértelepülésével, Smolyannal ápol testvérvárosi kapcsolatot.